Faydaları

Kuru Üzümün Faydaları

Sağlıklı atıştırmalık dendi mi akla ilk gelen seçeneklerden olan kuru üzüm kansızlıktan kansere kadar pek çok hastalık için adeta bir ilaç etkisine sahip. Kuru üzümün faydaları hakkında yeterince bilgi edindiğinde eminiz sen de bu harika besini çantandan eksik etmeyeceksin.

Kuru Üzüm Nedir?

Vücut için en elzem vitamin ve mineralleri barındıran bu besin, aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Doğa tarafından adeta bahşedilmiş bir armağan olan kuru üzüm yükselen kolesterolü düşürmekten kanseri önlemeye kadar pek çok özelliği ile hemen her evde yer edinmelidir.

Bu besini tek başına keyifle tüketmek mümkün olduğu gibi yüzlerce farklı tarifin içerisinde de yer alabilir. Farklı tatlar arayanlar için salatalarda ya da yemeklerde dahi kullanılabilen besinimiz, en çok kek ve tatlılara yakıştırılır. Market ve aktarlar üzerinden rahatlıkla temin edilebilmekte, damak tadınıza bağlı olarak farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Temel olarak kansızlığa yani anemiye iyi gelmesi ile bildiğimiz kuru üzüm Peygamber Efendimiz tarafından övülecek kadar mucize etkilere sahip bir yiyecektir. Kanseri, saç dökülmeleri, kan pH’ı dengesizlikleri, eklemlerde ağrı, türlü deri hastalıkları, göz bozukluğu, ateş yükselmesi gibi çeşitli rahatsızlıklar bu besinin iyileştirdiği şikayetlerden yalnızca bazılarıdır.

Saymakla bitmeyen bu faydaların yanı sıra bu atıştırmalığın uygun fiyatı ve hemen her yerde bulunabilir olması da onu oldukça avantajlı kılmaktadır. Karaciğeri temizlemek gibi işlevleri ile hiçbir şikayeti olmayanların da sıklıkla tüketmesini önerdiğimiz kuru üzüm faydaları ile bakalım ne gibi görevler üstleniyor.

Demir, B vitaminleri kompleksleri ve bakır gibi bileşenler bakımından zengin olan bu besin, diyetlerde de güvenle tüketilebilir. Düzenli tüketilmesi halinde bizleri hastalıklardan uzak tuttuğu gözlemlenmiştir.

Kuru Üzüm Kanseri Engeller

İçeriğindeki kateşin gibi antioksidan çeşitleri bulunması nedeniyle kolon kanseri gibi riskli ve hayati kanser türlerini ya da basit oluşumlu tümörleri engellemektedir. Özellikle serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırması nedeniyle kanseri önlediğinden diyetlerde bu atıştırmalığa daha sık yer verilmelidir.

Kuru Üzüm Sindirimi Düzene Sokar

İçerisinde bulunan lifli yapılar nedeniyle kronik olarak kabızlık ve hazımsızlık sorunu olanlar için üzümün kurusu bire birdir. Siz de bağırsak hareketlerini ve tuvalete çıkma sıklığını düzenlemek istiyorsanız bir an önce bu atıştırmalığı düzenli tüketmeye başlamalısınız.

Kuru Üzüm Bol Mineral Barındırır

Kuru Üzüm Bol Mineral Barındırır

Kuru üzümün faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da açıklandığı üzere bol mineral içermesine dayanır. İçerisinde potasyum ve magnezyum bakımından yoğun bir besin değeri barındıran besin, vücudun asidik dengesini düzenler ve kan zehirlenmesi ile sonuçlanabilen metabolik sendromları kontrol altına almaya yardımcı olur. Mineraller sayesinde cilt ve saç hastalıklarına da iyi gelmektedir. Saçları dökülenler, eklem ağrısı şikayeti olanlar, tedavi için bu besinle tanışmalıdır.

Kuru Üzüm Ateşi Düşürür

Fenolik türünde fitokimyasallar içeren besin, antibakteriyel özellik gösterecek kadar güçlü bileşenlere sahiptir. Antibiyotik ve antioksidan bileşenlerin bir araya gelmesi ile virüslerden ileri gelen enfeksiyonları ve ateş yükselmesini önlemektedir.

Kuru Üzüm Göz Bozulmasını Önler

Gözler serbest radikallerin zararlarından en çok etkilenen bölgelerdendir. Düzenli olarak kuru üzüm tüketimi sayesinde katarakt gibi gözün zamanla oluşturduğu hastalıklar oluşmadan önlenebilir.

Kuru Üzüm Enerji Verir

Kendini enerjisiz ve bitkin mi hissediyorsun? Doğal bir enerji vericiye ihtiyacın varsa bu minik enerji bombaları seninle! Bitkisel şekilde yorgunlukla savaşmak bünyene çok iyi gelecek. Hatta pek çok sporcunun antrenmanlarını bu atıştırmalıkla daha verimli kıldığını bilmende fayda var.

Kuru Üzümün Diğer Faydaları Neler?

Zannediyoruz ki bu besinin ne kadar mucizevi olduğunu ve hemen her alanda faydalı etkileri olduğunu görebiliyorsundur. Ancak yine de diğer faydalarından da bahsetmeden geçmek olmaz:

En temel faydalarından biri kalp sağlığı üzerinedir. Pek çok kişi tansiyon yükselmesi şikayetini tedavi için bu besinden günde bir avuç yiyerek etki görmektedir. Antioksidanlarla birlikte mineral ve vitamin barındırması ile hipertansiyonu tedavi edebilmektedir.

Uyku düzensizliği ve bozukluğu şikayetleriniz mi var? O zaman tedaviniz yine bu mucize besinden geliyor. Daha düzenli bir uyku için gün içinde üzümlerinden tüketmeyi unutmamalısınız.

Kemik sağlığı da yoğun kalsiyum içermesi ile yine üzümlerin tedavi alanına girmektedir. Eklemlerdeki ağrıları aldığı gibi yüksek bor ve kalsiyum içeriği ile her yaştan kemik gelişimini korumaktadır.

Antiseptik bileşenler bulundurduğundan dolayı sindirim sistemini korur. Yemek borusu, mide ve elbette bağırsaklarda biriken toksik etkili zararlı maddelerin idrarla boşaltılmasına yardımcı olur.

Farklı çevresel etmenlerden dolayı karaciğerde hatta en çok karaciğer zarında toksin ve bakteri birikimi söz konusu olmaktadır. İşte bu etmenlerle savaştığından kuru üzüm hadisi şerif konusu olacak kadar faydalı sayılmaktadır. Her akşam ve sabah yarım avuç kadar tükettiğinizde siz de hem kendisinin hem de suyunun karaciğerinizdeki faydalarını görebileceksiniz.

Yediğimiz bazı besinler bize dokunabilir, taze olsa dahi rahatsızlık verebilir ve sonuç mide bulantısı olabilir. Bir gece önceden suda beklettiğin üzüm kurularını, şiştikten sonra yavaşça tüketmek, bulantı sorununu çözecektir.

Genel bağışıklık güçlendirici etkileri bulunduğundan suyunu özelliklerinde kış mevsiminde tüketerek sen de kendini hastalıklara karşı koruyabilirsin.

Diyet yapanların konuya dair en çok aklına takılanlardan biri kuru üzüm zayıflatır mı olmaktadır. Doğal ve düşük kalorili bir enerji kaynağı olması nedeniyle pek çok diyette ara öğün ya da yemek tatlandırıcı olarak kullanılması tavsiye edilen bu besinin kilo vermeye yardımı bulunmaktadır. Çünkü sportif faaliyetlerde verimi artırır ve kan şekerini, kolesterolü dengelediğinden metabolik bir yardımcıdır.  Bu noktada bilinmesi gereken bazı satıcıların kurutma işlemi esnasında şeker ve boya eklediği, bu nedenle seçtiğiniz ürünün doğallığına çok dikkat etmeniz gerektiğidir.

Siz de konuyla ilgili aklınıza takılan tüm soruları ya da tüm görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı