Sağlık

En Etkili İltihap Söktürücüler Bitkiler Hangileridir?

Vücudun farklı nedenlerle aldığı ya da türlü zararlı maddelerin etkisiyle oluşan ve gelişen enfeksiyonun kontrolü, sonradan daha büyük sorunlar yaşanmaması için oldukça önemlidir. Birtakım acılı, ateşli ve sancılı dönemlere neden olmadan öncesinde iltihap söktürücü bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak eminiz sizin için de faydalı olacaktır.

Vücudumuzdaki iltihabın tamamen doğal yöntemlerle atılması, bitkilerin şifalı dünyasından faydalanmamızı ve bu sayede sorun büyümeden enfeksiyonların önüne geçilmesini sağlayabilir. Bitkisel iltihap söktürücü çaylar ya da karışımlar sayesinde siz de dişten ciğerlere, rahimden kana pek çok yerdeki iltihaplanmanın önüne geçebilirsiniz.

En Etkili İltihap Söktürücüler

Pek çok farklı hastalık neticesinde vücudun farklı bölgelerinde iltihaplanmalar yaşanmaktadır. Romatizmadan lupusa, zatürreeden deri hastalıklarına kadar iltihaplanmayla kendini gösteren çeşitli hastalıklardan bahsedilebilir.

İltihaplanmanın son bulması ve iltihabın sökülmesi için kendi tedavinize ek olarak evde doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. Elbette sizin için en doğru tedavi programını doktor belirlemekte ve ilaçlarınız öncelikli olmaktadır. Ancak doğal iltihap söktürücüler ile sürecin desteklenmesi ve tedavinin hızlanması mümkündür.

En Etkili İltihap Söktürücüler Bitkiler Hangileridir

Sarımsak

Enfeksiyonlu bölgelerin tedavisinde doğal bir antibiyotik kullanmak istiyorsanız şüphesiz akla ilk gelen bitkilerden biri sarımsak olmaktadır. Sarımsağın hem iltihaplı bölgelere harici olarak sürülmesi, hem de çiğ olarak besin şeklinde tüketilmesi vücudun genelinde iltihabın önlenmesi için büyük faydalar sağlamaktadır.

Fazla tüketildiğinde mide için zararlı olabileceğinden dolayı sınırlı tüketilmesine özen gösterilmesi gereken bu mucize bitkinin çok az miktarının dahi direkt olarak alınması iltihabın uzaklaştırılması için yeterli olacaktır.

Zerdeçal

Genel olarak iltihaplar için kullanımı yaygın bitkilerden biri de zerdeçal olmakla birlikte, bu bitkinin asıl kullanımı eklem iltihaplanmaları üzerinedir. Toz şeklindeki halini su ve ya süt içerisine ekleyip tükettiğiniz zerdeçal iltihap sökme konusunda tam bir doğal ilaçtır.

Zencefil

Genellikle akciğer ve solunum yolları ile ilişkili olan, zatürree, farenjit, larenjit gibi  örneklendirebileceğimiz rahatsızlıklar konusunda kullanabileceğimiz zencefil, bu hastalıkların yol açtığı enfeksiyonları gidermede birebirdir. Tadının hafif acı olmasından dolayı tüketmekte zorlandığınız takdirde toz zencefili bal ve limon ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı – Limon

Deriyi ilgilendiren ve acı yaratan enfeksiyonlar için kullanabileceğimiz bu kür, enfeksiyonların yol açtığı ağrıyı azaltmada ve bölgenin mikroorganizmalardan arınmasında oldukça etkilidir.

Nar Suyu

Romatizma gibi eklemlerin iltihaplanması ile sonuçlanan rahatsızlıklarda, şikayetlerin büyük oranda azalmasını sağlayan nar suyu, etkileri bilimsel olarak da onaylanan bitkisel şifa kaynaklarındandır. İltihap sökücü besinler arasında yer alan narı şikayetleriniz için direkt olarak meyve halinde de tüketmeyi deneyebilirsiniz.

İltihap Sökücü Besinler Nelerdir?

  • Ispanak
  • Yaban Mersini
  • Somon Balığı
  • Ceviz

şeklinde listeleyebileceğimiz besinleri sağlığa olan genel faydalarının yanı sıra iltihap söktürücü olarak da kullanabilirsiniz. Bu besinleri kendiniz için olduğu gibi aileleriniz için de gönül rahatlığıyla ve sıklıkla tüketebilirsiniz. Böylece olası bir enfeksiyonu da düzenli beslenme yoluyla önlemenin yollarını keşfedebilirsiniz.

İltihap Söktürücü Bitkisel Karışımlar

Bitkilerin şifalı dünyası konusunda uzmanlaşan ve bu uzmanlık bilgilerini yayan farklı isimlerin önerilerinden derlediğimiz bitkisel karışımlar sayesinde siz de tedavinizi hızlandırabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde listeleyebileceğimiz bazı sorunları Ahmet Maranki iltihap söktürücü kürü tarifi ile siz de ortadan kaldırabilirsiniz:

Rahim iltihabı

Göz ve çevresi iltihabı

Bağırsak iltihabı

Böbrek iltihabı

Sinir uçları iltihabı

Mide iltihabı

Romatizmal iltihap

Ahmet Maranki’nin İltihap Söktüren Karışımı:

Birer tutam adaçayı, funda yaprağı, mersin yaprağı ve 1 demet maydanozun sapı bir kabın içerisinde birleştirilir. Üzerine 1 litre su eklendikten sonra 20 dakika kaynaması sağlanır. Süzülen bu kür soğumaya alınır ve üçe bölünerek gün içinde bitirilir. Kürün 3 hafta boyunca devam ettirilmesi ve aç karna tüketilmesi, işe yaraması açısından oldukça önemlidir.

İbrahim Saraçoğlu’nun İltihap Söktüren Karışımı:

Yine bitkisel konulardaki bilgisine güvendiğimiz bir diğer isim olan İbrahim Saraçoğlu’nun ise kandaki iltihabı temizleyen bitkiler içerisinde favorisi kahverengi soğan. Soğanı rendeleyip suyunu sıktıktan sonra bir kaşık içerek kanınızın temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz maksimum bir damla ve gün içinde yine maksimum bir kere olmak kaydıyla direkt kulağa damlatarak soğan suyunu kulak içi iltihaplanmalarında da kullanabilirsiniz.

Kanda iltihap öldürür mü sorusunu oldukça sık almakla birlikte, kanın ne tür bir hastalığın neticesinde iltihaplanma belirtileri verdiği bu noktada önemli olmaktadır. Ancak siz CRP adı verilen kan iltihap değerini her daim düşük tutmak ve böylece sorunları önlemek için bitkilerden fayda bulabilirsiniz. Bunun için kiraz sapı ve ısırgan otunu kaynar suda demleyip gün içinde iki kereye kadar içebilirsiniz.

İltihap Söktürücü Bitkiler Kullanılırken Bilmeniz Gerekenler

Bahsetmiş olduğumuz doğal karışımlar ya da besinler alerji halinde ne amaçla olursa olsun tüketilmemesi ya da yalnızca doktor kontrolü ile tüketilmesi gereken bitkilerdir.

Hamilelik, lohusalık gibi bitkilerin etkilerinden emin olunmayan ve hormonal değişimlerin yoğun olduğu dönemlerde bu bitkilerin tüketimi konusunda ekstra dikkatli olunmalı ve yine doktora danışılmadan bu bitkiler tüketilmemelidir.

En önemli ve etkili tedavinin doktorunuzun çizeceği tedavi programı olduğunu unutmamalı, öncelikle doktorunuzun reçetelendirdiği ilaçları kullanmaya özen göstermelisiniz. Sonrasında tedavinizi hızlandırmak, desteklemek ya da olası sorunları önceden önlemek adına bitkisel karışımlardan yardım alabilirsiniz.

Enfeksiyonlar bildiğiniz gibi bağışıklık sisteminin zayıflamasını fırsat bilen mikroorganizmaların ya da zararlı faktörlerin bizleri etkilemesinden ileri gelir. Bu çerçevede düşünüldüğünde kanın CRP değerini düşürmek adına öncelikle bağışıklık sistemini desteklemek gerekmektedir. Bağışıklık için doğal bir destekleyici olan bu bitkisel karışımların düzenli kullanımı ile kan değerleri korunmakta ve toksik maddelerin uzaklaştırılması kolaylaşmaktadır.

Siz de iltihap söken bitkiler ve karışımlar içerisinde kendiniz için en uygun olanı hemen denemeye başlayabilir, sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı