Faydaları

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz Çay’ın faydaları saymakla bitmez ancak biz burada bir kısmından bahsedeceğiz. Beyaz çay kolesterolü dengeler ve sağlıklı bir yaşam için normal kolesterol seviyesine getirir. Aynı zamanda Beyaz Çay cildinizi güzelleştirir ve genç kalmasını sağlar. Beyaz Çay ayrıca kemiklerin gelişimine çok faydalıdır. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi ve osteoporoz gibi hastalıklara karşı da koruyucu etkiye sahiptir.

Faydalı Çaylar

Size önerebileceğimiz çay ise Beyaz çaydır. Sağlığa faydaları tartışılmaz olan beyaz çay kolesterolü dengeler. HIV virüsünün etkisini azaltarak bu hastalığa karşı da sizi korur. Aynı zamanda kalbinizi de koruyarak kemiklerin gelişmesine yardımcı olur.

Niçin Beyaz Çay?

Beyaz çay diğer çaylara göre çok daha sağlıklıdır. Sağlığınızı korumak için bitkisel çaylar içiyorsanız kesinlikle beyaz çayı da denemelisiniz. Diğer çaylara göre cafein oranı çok düşük olduğu için beyaz çay sayesinde çok rahatlayacaksınız.

Faydaları sadece sizi rahatlatmak olmayan beyaz çay birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan bu çay günümüze kadar bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılmıştır. Beyaz çay kolesterolü çok iyi bir şekilde dengeler. Aynı zamanda damar tıkanıklığına da çok iyi gelmektedir. Beyaz çayın faydaları bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Günümüzde bir çok kozmetik firması da ürünlerinde beyaz çayı cilt bakımı ve güzellik ürünleri için kullanmaktadır.

Beyaz Çay Faydaları

Beyaz Çay Faydaları

Sağlığınızı korumak için çay içiyorsanız beyaz çay sizin için en uygun olanıdır.  Bilindiği üzere çayda kafein miktarı yüksektir. Bu oranlar şöyledir; siyah çayda bir fincanda 40 mg, yeşil çayda 20 mg, ve beyaz çayda ise 15 mg’dır. Beyaz çay kolon kanseri, prostat ve mide kanseri gibi birçok hastalığı önleyici etkiye sahiptir. Damarların gelişimine katkı sağlayarak felç kalma olasılığını azaltır.

Kolesterolü dengeler ve birçok virüs ve bakteriyi doğal yollardan vücuttan uzaklaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığına karşı sizi korur. HIV belirtilerini engeller. Kalbi koruyarak kemik yoğunluğunu artırır ve romatizma ve osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar verir.

Beyaz Çayın Yararları

Beyaz çay kolon, prostat, mide kanseri gibi birçok farklı kanser çeşidine karşı koruyuculuğa sahip. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı. Damarların gelişimine destek oluyor. Felç

Bakteri ve virüsleri doğal yollarla yok etmeyi sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Soğuk algınlığına karşı korunmaya yardımcı. HIV belirtilerini hafifletebiliyor. Kalbi güçlendiriyor. Kemik yoğunluğunun yüksek olmasına katkıda bulunuyor. Romatizma ve osteoporoz hastaları için faydalı etkiye sahip. Dişleri daha güçlü yapan az miktarda florid ve diğer besin elementleri içeriyor. Kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri öldürüyor. Metabolizmayı hızlandırarak, dengeli diyet programına yardımcı oluyor.
tahribatına karşı koruyucu etkili. İyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine katkı sağlıyor.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir Nasıl İçilir

Genelde beyaz çay oldukça hafiftir onun için demliğe veya bardağa yeteri kadar çay eklediğinizden emin olmalısınız. Aynı çayı peş peşe olmak şartıyla üç kere demleyebilirsiniz. Ancak ilk demlemedeki 6 dakikalık süreye her bir yeni demleme için ilave 2-3 dakika eklemelisiniz.
Demde kullanılacak su (70-80 C) olmalıdır. Kesinlikle suyla birlikte kaynatılmaması gerekir. Diğer bir ifadeyle siyah çay için kullanılan sudan daha düşük sıcaklıkta olmalıdır. Bir başka ifadeyle kaynamış suyu 1-2 dakika dinlendirmek gerekir.
Beyaz çayı hafifi yemeklerden sonra tercih etmelisiniz. Baharatlı yemeklerden sonra içerseniz lezzetine varamazsınız. Yeşil çayların çoğunda otsu bir tat varken, beyaz çayda kavunu andıran hoş bir tad vardır. İdeal dem rengi solgun sarıdır.
Eger içeceğiniz beyaz çay tek içimlik poşetler (sallama) halinde hazırlanmış ise, sadece 30-60sn arasında sıcak suda bekletilmelidir. Daha fazla bekletilmemelidir.

Beyaz Çay Nasıl Üretilir

Nasıl Üretilir?
Beyaz çay yeşil çaya benzer, üretim aşamasında çok az işlem görür ve hiç fermente olmaz.Beyaz çay üretiminde sadece iki aşama vardır, soldurma ve kurutma.Çaylar iç mekanda serilir sadece ortamdaki doymuş havayı uzaklaştırma süretiyle ortam sıcaklığında hava ile soldurma ve ve kurutma işlemi yapılır. Bu soldurma ile birlikte kurutma işlemi bir kaç günü alacak şekilde olması en idealidir. Kurutma işleminin hızlandırılması istendiğinde, sıcaklığın 70 C’yi aşmaması önerilir, düşük sıcaklıklar daha iyi sonuçlar vermektedir. 45-50 C yoğun kurutma için tavsiye edilir. Kuruçaydaki nem oranının %5′ler seviyesinden daha düşük oranlara düşürülmemesi tavsiye edilir.
Beyaz çay eğer çok sıcak ortamda soldurulursa kırmızımsı, çok soğuk ortamda soldurulusa siyahımsı renk alır.
Sitimle şok soldurma ve bazende güneşte kurutmada uygulanmaktadır.

Beyaz Çay Nasıl Toplanır

Beyaz çayda diğer çaylar gibi aynı çay ocağından toplanır.
Yapraklar açmadan, tamamen tomurcuk iken toplanır. Tomurcuklar tüylü, sanki beyaz saçı andırır bir görünüştedir. Bazıları gümüşi bazıları ise altuni renktedir. Gümüş ve altın iğnelere benzerler. Çok dikkatli ve tabiki elle hasat edilirler. Bir çay toplayıcısı günde 3000 tomurcuk toplayabilmektedir. Buda yaklaşık 1 kilogram civarındadır. Bu arada fiyatı hemen hemen altın gibidir, yılda en fazla bir kaç gün toplanabileceği de bir yana. Tabi bu top seviyede yapılacak beyaz çaylar içindir.
Her ne kadar her sürgünde bu tomurcukların toplanması mümkünse de en değerli olanı; ilk sürgünün ilk günlerinde toplananıdır. Yağmurlu havalarda ve sabah çisesinde toplanmamalıdır. Hindistanda haftanın her günü olmak üzere Mart ayından Kasım ayına kadar tomurcuk toplanmaktadır.
Ancak, beyaz çay yalnız tomurcuklardan olur diye bir şartta yoktur.
Beyaz çay, tomurcuk ve bir yapraktanda olur. Hatta iki yaprak ve bir tomurcukran -ikibuçuk yaprak- yapraktanda olur. Tabi bu çayın toplandığı sürgüne ve ülkesine göre değişebilir.

Beyaz Çay

Çay tiryakilerince, Türkiye’de olduğu gibi dünya’da da siyah çay ve yeşil çay tanınır, oolong çayının ise görülmese de bir duyulmuşluğu vardır. Beyaz çay ise pek değil neredeyse hiç bilinmeyeni. İlk duyanlarda önce bir inanmamazlık sonra bir hayret uyanmaktadır. Siyah, yeşil, oolong ve beyaz çay çeşitleri arasında en esrarengizi en bilinmeyeni beyaz çay desek yeridir. Bu arada beyaz çayın dem renginin de diğerlerinden farklı olduğunu söylemeye gerek yok tabi..
Beyaz çayı bilen ve hala kullanmakta olan tüketicilerinde hala bir teredüt var, beyaz çay içecekmiyim, yüzümemi süreceğim, yoksa tedavi içinmi kullanacağım?
Doğrusu üç soruya da evet cevabı vermek mümkün. Bu arada kozmetikçileri beyaz çay kullandıkları losyon ve banyo ürünleri 2002 yılından bu yana satış raflarında yerini almaya başladı.
Beyaz çay geleneksel olarak Çin’in Fujian bölgesinde yetiştirimektedir. Çin’in diğer bölgelerinde rastlanmıyor. çok ender olarak Hindistan’ın bazı bölgelerinde ve Seylanda üretimi var. 1100 yılında İmparator Hui Tsung zamanından beri biliniyor ve sadece imparator ve yakınları için özel olarak üretiliyordu. İmparator için beyaz çay içme keyfi Moğolların sarayını işgal ederken bile bozulmayacak kadar önemliydi.
Şu anda dünyada 600-800 ton civarında beyaz çay üretimi yapılmaktadır. 2 yıl içinde yalnızca Fujian bölgesinde bu üretim 3.000 tona çıkacaktır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı