Sağlık

Ameliyat ve Dikiş İzleri Geçiren Kremler

Geçirilen cerrahi operasyonlar sonrasında, geride kalan dikiş izleri pek çok kişi için tedirginlik nedeni olabilir. Özellikle karın, göğüs gibi görünür dekolte bölgeleri üzerinde dikiş izi olanlar için dikiş izi kremleri konusu merak uyandırabilir. Endişe etmenize gerek kalmadan, hücreleri hem onararak yenileyen hem de dezenfekte etmenizi kolaylaştıran bu medikal kremler sayesinde siz de büyük faydalar görebilirsiniz. Ayrıca bazı kremlerin doğal içeriği sayesinde de daha yavaş olsa da daha güvenilir bir kullanım sağlayabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız ameliyat izi geçiren kremler rehberi…

En Etkili Dikiş İzi Krem Önerileri

Ameliyat dikişi geçiren kremler hakkında bir araştırma yaptığınız takdirde görebileceğiniz neredeyse sayısız seçenek vardır. Ancak bunlardan bazıları kolay temin edilmesi, bazıları fiyatı, bazıları eski yaraları onarak kadar etkili olması bazıları ise doğal içeriği ile tercih edilmektedir. Siz de bu sebeple hazırlamış olduğumuz bu detaylı listede, kendiniz için en uygun kremi bulabilirsiniz.

Contractubex

Yara izi kremleri

Yara izi kremleri arasında en çok memnuniyet sağlayan ve en popüler ürün olan Contractubex, bir yara kremi olmanın yanında güneş lekelerinden sivilcelere, akne çukurlarından dikiş izlerine kadar pek çok cilt problemi üzerinde şaşırtıcı sonuçlar sağlar.

Geniş bir etki alanı olmasının yanı sıra, dikişler üzerindeki keloid adı verilen yapıların oluşmasını önlediği için doktorlarca sık tavsiye edilen bir üründür. Dokunun hızlı iyileşmesini sağlarken, bir yandan iz kalmamasını isteyenler için ürünü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Dermatix

Dermatix krem

Piyasada Dermatixsi ya da DermatixC gibi isimlerle de anılan Dermatix, silikon bazlı bir içeriğe sahip olan ve bu nedenle yaralar üzerinde etkili sonuçlar sağlayan bir üründür. Ürünü sürmenizin hemen sonrasındaki 3 ila 4 dakika içerisinde kuruması, koku ve renk vermemesi, ürünü rahatça kullanmanıza olanak verir. En etkili sonuçları görmek adına gün içinde 2 kere uygulanması uygun görülen kremin, siklik, polimerik siloksanlar ve vitamin C esteri içermesi ise onu özel kılan yanlarındandır.

Scarex

Yara izini geçiren kremler

Yara izini geçiren kremler arasında en başarılılarından biri olan Scarex, yalnızca ameliyat izleri için kullanılmaz. Tırnak kesiği, sivilce izleri gibi deri üstündeki pek çok görsel sorun için bu jeli kullanmak mümkündür. Düzenli kullanım halinde cilt üzerindeki geçmeyeceği düşünülen pek çok sorunu geçirmesiyle beğeni kazanan bu ürün, oldukça hızlı bir etki mekanizmasına sahiptir. Bu krem, yine silikon bazlı jeller arasında sayılır.

Noskar

Noskar yara izlerine iyi gelen krem

İlk başta Contractubex için bir muadil olarak geliştirilen Noskar, zamanla fiyatının etkilerine oranla oldukça uygun olması nedeniyle bu alanda kendine sağlam bir yer edinmiş kremlerdendir. Zaman geçtikçe ünü yayılan bu krem, heparin sodyum içeriği sayesinde derinin daha alt katmanlarında kan dolaşımının artmasını ve böylece iyileşmenin hızlanmasını sağlamaktadır. Ancak kremi bu denli hızlı ünlendiren asıl etmen, içerisinde allatoin isimli bir maddenin bulunmasıdır. Tamamen doğal bir bileşen olan bu madde, salyangozların ürettiği ve kendi kabuklarını onarmak için kullandığı bir madde olup, bu sayede yalnızca izler değil lekeler ve ton farklılıkları da onarılmaktadır.

Silverdin

Silverdin ne işe yarar

Yanık kremleri arasında adını sıkça duyduğumuz Silverdin, aslında eğer yara tazeyse onarıcı gücüyle yara izlerini de tedavi edebilmektedir. Kolay bulunur olması nedeniyle de tercih edilen bu ürün, dikiş izlerinin çevresini enfeksiyona karşı korumakta da etkilidir. İçeriğindeki gümüş sülfadiazin isimli bir bileşen ile yara izinin çevresinden mikroorganizmaları uzaklaştırır ve daha önceden kalan yaralar için olmasa bile yeni yaralar için güvenle kullanılarak faydaları görülebilir.

Xeragel

Xeragel, özellikle yara iyileştiren kremler

Contractubex için rakip olarak piyasaya sürülmüş bir diğer ürün olan Xeragel, özellikle yara iyileştiren kremler içerisinde, yaranın kapandığı ve dokunun bozulmaya başladığı dönemde büyük etkiler göstermektedir.

Yine silikon bazlı kremler içerisinde yer alan bu ürünün etkilerini daha iyi görebilmek adına ilgili bölgeye masaj yapar hareketlerle uygulanması önerilmektedir.

Mederma

 Mederma, derideki çatlaklar için bile kullanılmaktadır.

Ameliyat yaralarından sonraki izlerin geçmesi için oldukça sık kullanılan bu kremin, tek kullanım alanı bununla sınırlı değildir. Kedi tırmalaması, kağıt çizmesi, tırnak çizmesi gibi küçük kesi ve çizikler üzerinde de büyük etkiler gösteren Mederma, derideki çatlaklar için bile kullanılmaktadır.

Bu denli geniş bir etki mekanizmasına sahip olmasının yanında bitkisel ve doğal bir içeriğe de sahip olması kremi ön plana çıkarır. Ancak genelde fiyatı bu alandaki diğer ürünlere göre yüksek olduğu için sık tercih edilemeyebilir. Dikiş izlerinin kapanması evresinde etkili bir krem arayanlar için bütçesi el veriyorsa bu krem önerilebilir.

 At Kestanesi Kremi

 At Kestanesi Kremi

Yine tıbbi kremlere muadil doğal bir ürün arayanlar için at kestanesi kremi alanındaki en etkili ürünlerden biridir. Dikiş izi kalmaması için bitkisel çözüm arayanlara önerilen bu krem, elbette medikal rakiplerine göre daha yavaş etki eder, ancak daha derine infüze etmesi ve risksiz olması nedeniyle tercih edilebilir.

Madecassol

Madecassol krem

Mucize kremler arasında sayabileceğimiz Madecassol, bir yanık kremi olarak tanıtılsa da hücreleri onarma gücü bakımından pek çok farklı durumda kullanılabilmektedir. Sivilce izleri ve ciltte oluşan lekeler için de kullanabileceğimiz bu krem, Centella Asiatica isimli bir bitkinin özünden elde edilmekte ve bu doğal gücü sayesinde dikiş izini geçiren kremler arasında özel bir yer edinmektedir.

Ameliyat Dikiş İzi Geçiren Diğer Kremler

Detaylarıyla açıkladığımız ve farklı etkilerini belirttiğimiz bu listenin haricinde hücre yenileme özelliği sayesinde ameliyat izi için sürülebilecek kremler listesinde yer alan farklı alternatifleriniz olduğunu bilmenizde fayda vardır. Siz de bu kremler içerisinde kendiniz için en uygun gördüğünüzü tercih edebilir, sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz. Araştırabileceğiniz diğer hücre yenileme özelliğine sahip yaralar için uygun kremler ise şu şekilde:

 • Fito
 • Pohli
 • Scarfin
 • Ilvina Salyangoz Krem
 • Fucidin
 • Hametan
 • Expigment
 • Siliskar Krem
 • Fenirepair
 • Scarzone
 • Zdrave
 • Oxizinc
 • Regenia

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı