Birçok rahatsızlığa faydalı gelen Melisa Çayı‘nın, Oğulotu, Melissa officinalis, Melisa, Melisse gibi isimleriylede bilinen bitkisel bir üründür. 1 metreye kadar uzayabilen, dayanıklı çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, tüylü ve dallara ayrılan yapıda olan Melise Çayı, Oval biçimli, kenarları dişli ve tüylü yaprakları limon kokulu olan kusursuz bir bitkidir. Oldukça açık bir renge sahip olan sarı yada beyaz ve ufak çiçekleriyle iki dudaklı koyu kahverengi, minik ve gözyaşı biçimli tohumlan parlaktır.

Melisa çayı, akdeniz havzasına ait bir bitkidir ve Güney Avrupa’da oldukça yaygın bir şekilde üretilmektedir. Türkiye’de ise Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Melisa Çayı 

Melisa, bitki çiçek açmadan yaprakları toplanır. Eylül ve Kasım aylarında tekrar toplanılanların ise koku ve kaliteleri düşük olacağından toplanması tavsiye edilmesede piyasada satılan 2. kalite Melisa bitkisi bulunmaktadır. Melissa’nın yaprakları ezilmeden toplanmalıdır. Ezilen, sararan ve kararan yapraklar ayıklanmalıdır. Melisanın kurutulma işlemi havadar ve gölge bir yerde olmalıdır. Suni olarak 35 derecede de kurutulabilir. Melisa’nın yaprakları kurutuldak sonra en fazla 1 yıl saklanmalı ve 1 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

Melisa’nın en çok çayı yapılarak içilir. Bunun dışında yapraklarının limon kokusunu andırması sebebiyle salatalara ve bazı yiyecek yada içeceklere katılmaktadır.

Melisa Çayı’nın Faydaları

En önemli ve çoğu kişinin derdi olan midede bulunan gazlara ve sindirin sistemi kramplarına iyi gelir.
Melisa çayı sakinleştirici özelliğiyle ünlü olup korku ve depresyon sonucu oluşan sindirim sistemi problemlerinde kullanılır.
Kalbi güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Yüksek kan basıncı olan kişiler Melisa çayı içerek yüzeysel kan damarı genişlemesi sonucu kan basıncını düşürebilmektedir.
Grip gibi hastalıklarda terletici olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda ateş düşürme özelliğide vardır.
Melisa çayının, merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır.

Melisa çayı nasıl hazırlanır, Nasıl Yapılır ?

Öncelikle 1 su bardağına kaynatmış olduğunuz suyu koyun, içerisine 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık körpe yaprak koyarak 10-15 dakika süreyle hava almayacak şekilde bekleterek demlendirin. Demlenmiş olan Melisa çayını ihtiyaç duyduğunuzda tüketecebileceğiniz gibi isterseniz sabah ve akşam olarak hergün tüketebilirsiniz. Melisa çayını içene kadar hava almamasına özen gösterin bu sayede çay etkisini yitirmeyecektir.

Konu içerikleri: